Dnia 29 września 2018 roku o godz. 5.3o z naszej parafii grupa 50 pielgrzymów wraz z ks. Markiem Jóskowskim wyruszyła autokarem do Częstochowy na Jasną Górę do tronu Królowej Polski niosąc w sercu różnorakie intencje modlitewne - błagalne, dziękczynne zarówno prywatne jak i wspólnotowe.
W drodze na Jasną Górę pielgrzymi nawiedzili Sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienie Chorych w Gidlach (30 km przed Częstochową). Historia Sanktuarium w Gidlach rozpoczyna się w 1516 r, kiedy rolnik Jan Czeczek wyorał mierzącą 9 cm figurkę Matki Bożej, która słynie łaskami. Pierwszym cudem było przywrócenie wzroku niewidomym członkom rodziny Czeczków. W XVII w. zostali tutaj sprowadzeni z Krakowa Ojcowie Dominikanie i wzniesiono obecny kościół. Zachowały się liczne świadectwa doznanych uzdrowień, nawróceń i wymodlonych łask, których zresztą systematycznie przybywa. Koronacja cudownej figurki odbyła się 19 sierpnia 1923 r. - dokonał jej biskup diecezji kalisko-włocławskiej Stanisław Zdzitowiecki. W sanktuarium w Gidlach pielgrzymi otrzymują ampułkę z winem w którym zanurzona była cudowna figurka Matki Bożej Gidlewskiej.
ZNACZENIE WINKA
Pragniemy wyjaśnić znaczenie wina, w którym była zanurzona cudowna Figurka Matki Bożej Gidelskiej. Gdy Pan Jezus spotkał niewidomego od urodzenia (J 9) zrobił błoto ze swojej śliny i ziemi, położył na oczy niewidomego i polecił mu obmyć się w sadzawce Siloe. Niewidomy otrzymał wzrok. Dokonał tego Pan Jezus, a nie błoto czy woda z sadzawki. Chrystus jednak posłużył się błotem, innym razem frędzlami płaszcza lub słowem, w innym przypadku włożył palce w uszy głuchoniemego, jeszcze kiedy indziej kazał wyciągnąć człowiekowi jego chorą rękę. Różne są narzędzia, ale decyduje i działa Pan Jezus. Oczekuje On jednak od człowieka współpracy polegającej na posłuszeństwie – wiara w niewidomym czy apostołach w Kanie Galilejskiej zrodziła się później! „Skuteczność” wina nie polega na sposobie jego zastosowania, ale zależy od woli Bożej. „Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane” (Mt 6, 33). WINO NIE MA WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZYCH, ALE MIAŁO ONO BLISKI KONTAKT Z CUDOWNĄ FIGURKĄ MATKI BOŻEJ GIDELSKIEJ. MÓDLCIE SIĘ DO MATKI BOŻEJ UZDROWIENIE CHORYCH I WYPRASZAJCIE POTRZEBNE DLA WAS ŁASKI!
C Z Ę S T O C H O W A
Pielgrzymi przyjechali na Jasną Górę około g. 13.30. Odprawili Drogę krzyżową na wałach. O godz. 15.30 uczestniczyli we Mszy św. Odprawionej w Kaplicy Cudownego obrazu. Był również czas na prywatne modlitwy i zwiedzanie sanktuarium, posiłek i odpoczynek. Pielgrzymi byli u źródełka przy kościele św. Barbary. O godz. 20.00 pielgrzymi uczestniczyli w różańcu połączonym ze śpiewem Akatystu. Zasadniczym tematem Akatystu jest udział Matki Boskiej w ziemskim życiu Chrystusa i w Jego Kościele. Przeplatają się w nim teksty odnoszące się do Matki Boskiej i Jezusa. Ostatnim punktem programu jasnogórskiego był udział pielgrzymów w Apelu Jasnogórkim o godz. 21.00.
Po zakończonym apelu pielgrzymi wsiedli do autokaru i o godz. 4.20 szczęśliwie dotarli do Gdyni.
Należy także podkreślić, że czas spędzony w autokarze w jedną i drugą stronę był także czasem wspólnej modlitwy – katechezy ks. Marka, cztery części różańca, Koronka, litanie, wspólny śpiew.
Pogoda piękna, słoneczna - podróż minęła szybko i radośnie – Ad maiorem Dei gloriam!
Ks.MAREK J.